APGAMŲ TIPAI IR KĄ BŪTINA APIE JUOS ŽINOTI?

Apie apgamų atsiradimo priežastis nedaug žinoma. Daugeliu atvejų jie visą laiką išlieka tokie pat, nekeičia savo formos. Tačiau pasitaiko, kai jie ima keisti savo išvaizdą, o tada jau verta sunerimti ir kreiptis į specialistus pagalbos. Laiku pašalinus tokį apgamą galima išvengti nelaimės. Be to, ir pati apgamų šalinimo lazeriu kaina nėra didelė, kad galėtų sukelti finansinių rūpesčių.

Kas yra žinoma apie apgamus ir jų nešiotojus?

Iš praktikos yra žinoma, kad šviesiaplaukiai ir blyškiaodžiai turi daugiau apgamų nei tamsiaplaukiai ir tamsiaodžiai. Manoma, kad pigmentiniai apgamai būna įgimti, tik ant odos paviršiaus išryškėja skirtingu laiku. Remiantis atliktais tyrimais, teigiama, jog įgimtų pigmentinių apgamų skaičius didėja iki trisdešimties metų amžiaus, paskui ilgą laiką jų skaičius išlieka pastovus, o sulaukus pensinio amžiaus ima retėti. Įgimti apgamai būna nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų skersmens, jų įprastinė spalva arba ruda, arba tamsiai ruda, arba juoda. Senstant ant jų gali pradėti želti plaukai.

Dėl kokių priežasčių atsiranda vėliau įgyjami apgamai?

Įgyjamų apgamų galima sulaukti bet kuriame gyvenimo tarpsnyje, tačiau daugiausia jų mus apninka iki keturiasdešimties metų amžiaus. Daugeliu atvejų jie būna tik iki vieno centimetro skersmens, taisyklingos formos ir tolygiai vienodos spalvos. Jie dažniausiai atsiranda dėl ilgalaikio deginimosi saulėje. Paskui šie apgamai nunyksta. Jei apgamai, kurių skersmuo neviršija šešių milimetrų skersmens, ir toliau nekeičia nei formos, nei spalvos, nei dydžio, tada dėl jų nerimauti nereikia.

Kaip reikėtų profilaktiškai elgtis, kad su apgamais nekiltų jokių problemų?

Anot medikų, naujų apgamų atsiradimą sukelia piktnaudžiavimas įdegiu saulėje. Todėl vasaros sezono metu būtina naudoti tinkamą apsaugą nuo saulės poveikio, ypač pasirūpinti tuo, kad kuo efektingiau būtų sumažinamas ultravioletinių spindulių poveikis. O netikėtai atsiradusius apgamus svarbu apsaugoti nuo išorinio dirginimo drabužiais ar kuo nors kitu, jokiu būdu jų negalima krapštinėti ar bandyti nutrinti. Taip pat yra žinoma, kad nuo odos vėžio gerai apsaugo ir stiprus imunitetas, kurį palaiko ne tik švari mityba, bet ir fizinis aktyvumas.