Dažniausi valgymo sutrikimai ir jų gydymas

Dažniausi valgymo sutrikimai ir jų gydymas

Valgymo sutrikimai yra rimta ir dažnai gyvybei pavojinga psichikos liga. Valgymo sutrikimų turintys žmonės paprastai labai bijo priaugti svorio, net jei jų svoris yra per mažas arba normalus. Yra trys pagrindiniai valgymo sutrikimų tipai: nervinė anoreksija, nervinė bulimija ir persivalgymo sutrikimas.

Apie kiekvieną iš jų plačiau:

Nervinei anoreksijai būdingas stiprus kalorijų ribojimas, dažnai iki bado. Sergantieji anoreksija jaučia stiprią baimę priaugti svorio ir turi iškreiptą kūno vaizdą. Jie gali laikyti save turinčiais antsvorio net tada, kai yra pavojingai liekni. Anoreksija gali sukelti rimtų sveikatos problemų ir net mirtį.

Nervinei bulimijai būdingi persivalgymo sindromai, po kurių seka organizmo valymasis. Bulimija sergantieji paprastai užkandžiauja labai kaloringu maistu, o po to vemia, vartoja vidurius laisvinančius vaistus arba per daug mankštinasi. Kaip ir anoreksikai, bulimikai dažnai turi iškreiptą kūno vaizdą ir bijo priaugti svorio. Bulimija taip pat gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Persivalgymo sutrikimui būdingi persivalgymo epizodai, tačiau be bulimijai būdingo apsivalgymo. Persivalgantieji paprastai per trumpą laiką suvalgo didelį kiekį maisto ir persivalgymo metu jaučiasi nekontroliuojami. Po to jie gali jausti gėdą, kaltę ir gėdą. Persivalgymo sutrikimas gali sukelti nutukimą ir kitas sveikatos problemas.

Kaip vyksta gydymas?

Valgymo sutrikimai yra išgydomos psichikos ligos. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė pasveikti.

Valgymo sutrikimų gydyme paprastai dalyvauja specialistų komanda, kurią sudaro psichiatras, psichologas, dietologas ir šeimos gydytojas. Gydymas gali būti atliekamas ambulatoriškai arba stacionare.

Stacionarinis gydymas paprastai rekomenduojamas žmonėms, sergantiems sunkia valgymo sutrikimų, kuriems gresia medicininės komplikacijos. Tai reiškia, kad reikia apsistoti ligoninėje arba gydymo centre ir gauti intensyvų specialistų komandos gydymą.

Ambulatorinis gydymas paprastai rekomenduojamas žmonėms, turintiems ne tokių sunkių valgymo sutrikimų. Jis apima reguliarius susitikimus su specialistų komanda, tačiau negyvenant ligoninėje ar gydymo centre.

Gydymo metu paprastai taikoma psichologinė terapija ir medicininis gydymas.

Psichologinė terapija gali padėti valgymo sutrikimų turintiems žmonėms suprasti ir pakeisti mintis bei elgesį, kurie palaiko jų ligą. Gali būti taikoma įvairių rūšių psichologinė terapija, įskaitant kognityvinę elgesio terapiją , tarpasmeninę terapiją ir šeimos terapiją.