Montessori žaislų filosofija ir kodėl jie svarbūs

Ankstyvojo vaikų ugdymo srityje Marijos Montessori vardas yra garsus. Italų gydytoja ir pedagogė, jos revoliucinis požiūris į mokymąsi padarė didelę įtaką ugdymo metodams visame pasaulyje. Vienas iš labiausiai apčiuopiamų Montessori metodo aspektų yra specialių lavinamųjų žaislų, taikliai pavadintų Montessori žaislais, naudojimas. Tačiau kuo šie žaislai skiriasi nuo įprastų ir kodėl tėvai ir pedagogai turėtų teikti jiems pirmenybę? Šiame straipsnyje gilinamasi į šių unikalių žaislų filosofiją.

Marija Montessori: trumpa apžvalga

Marijos Montessori ugdymo metodas atsirado XX a. pradžioje, pagrįstas jos įsitikinimu, kad vaikai iš prigimties mokosi. Ji pastebėjo, kad, turėdami tinkamą aplinką ir priemones, vaikai gali patys vadovauti savo mokymosi kelionei ir kaip kempinė sugerti žinias. Šis metodas buvo ryškus kontrastas įprastinei to meto ugdymo praktikai, kuri dažnai buvo griežta ir orientuota į mokytoją.

Principai, kuriais vadovaujasi Montessori žaislai

Montessori žaislai kruopščiai sukurti taip, kad atspindėtų Montessori ugdymo principus. Šie principai:

·        Į vaiką orientuotas požiūris: Montessori žaislai atitinka natūralius vaiko interesus ir vystymosi poreikius. Tai ne tik žaislai, bet ir priemonės, padedančios vaikui mokytis jo paties pasirinktu tempu.

·        Savikontrolė: Daugelio Montessori žaislų išskirtinis bruožas yra jų savikontrolė. Tai reiškia, kad jei vaikas padaro klaidą, žaislas tam tikru būdu suteikia grįžtamąjį ryšį ir leidžia vaikui savarankiškai suprasti ir ištaisyti savo klaidą. Tai skatina problemų sprendimą ir didina pasitikėjimą savimi.

·        Sensorinis įsitraukimas: Žaislai dažnai veikia vieną ar kelis pojūčius, todėl vaikas gali liesti, matyti, girdėti ar net užuosti. Toks jutiminis įsitraukimas padeda geriau įsisavinti sąvokas ir skatina tyrinėti.

·        Paprastumas ir natūrali estetika: Priešingai nei daugelis šiuolaikinių žaislų, kurie yra pernelyg sudėtingi ir veikia baterijomis, Montessori žaislai yra paprasti. Juose dažnai naudojamos natūralios medžiagos, pavyzdžiui, medis, metalas ar audinys. Toks paprastumas užtikrina, kad vaikas susitelktų į mokymosi aspektą, o ne į patį žaislą.

Montessori žaislai ir įprasti žaislai

Iš pirmo žvilgsnio gali kilti klausimas, kuo Montessori žaislai skiriasi nuo daugybės įprastų žaislų rinkoje. Čia pateikiamas jų suskirstymas:

·        Tikslingas mokymasis: Kiekvienas Montessori žaislas turi aiškų edukacinį tikslą. Nesvarbu, ar tai būtų medinių cilindrų, kurie telpa į tam tikras skylutes, rinkinys, ar medžiaginė dėžė su skirtingos tekstūros medžiagomis, kiekvieno žaislo tikslas – išmokyti tam tikros sąvokos ar įgūdžio.

·        Ribotas dėmesio blaškymas: Montessori žaislai vengia ryškių, blyksinčių spalvų ir elektroninių komponentų. Siekiama pašalinti nereikalingus trukdžius ir padėti vaikui sutelkti dėmesį į užduotį.

·        Patvarumas ir ilgaamžiškumas: Montessori žaislai dažnai gaminami iš aukštos kokybės natūralių medžiagų. Jie yra ekologiški ir dažnai gali būti perduodami iš kartos į kartą.

·        Pritaikomumas: Įprastiniai žaislai gali turėti fiksuotą sąveikos būdą, o Montessori žaislai dažnai gali būti naudojami įvairiai, prisitaikant prie augančių vaiko poreikių ir supratimo.

Montessori žaislų aktualumas šiandien

Šiuolaikiniame technologijų pasaulyje, kuriame ekranai tampa dominuojančiu pramogų ir mokymosi šaltiniu, Montessori žaislai yra gaivaus oro gurkšnis. Jie skatina lytėjimą ir praktinį mokymą, o to negalima atkartoti naudojant ekrano programėles. Įtraukdami Montessori žaislus į vaiko žaidimus, tėvai ir pedagogai gali užtikrinti visapusišką vystymąsi, kuris skatina natūralų vaiko smalsumą ir norą tyrinėti.

Montessori žaislai internetu – https://www.yesforskills.lt/lavinamosios-priemones/lavinamieji-zaislai-zaidimai 

Pabaigai

Marija Montessori kartą pasakė: „Žaidimas yra vaiko darbas.” Šis įsitikinimas atspindi Montessori žaislų esmę. Jie skirti ne tik pramogai, bet yra neatsiejama vaiko raidos dalis. Suprasdami šių žaislų filosofiją, galime įvertinti jų vertę ir veiksmingiau integruoti juos į savo vaikų gyvenimą, taip sudarydami prielaidas meilei mokytis visą gyvenimą.