Panikos atakos – užklumpa netikėtai ir smogia stipriai

Panikos atakos yra staigūs, intensyvūs baimės ar nerimo epizodai, kurie gali būti didžiuliai ir sekinantys. Tai gali būti neįtikėtinai bauginanti patirtis, dažnai lydima fizinių simptomų, tokių kaip širdies plakimas, prakaitavimas ir dusulys.

Panikos atakos gali būti sukeltos įvairių veiksnių, įskaitant stresą, traumas ir net tam tikrus vaistus. Jos taip pat gali atsirasti be jokios akivaizdžios priežasties ar sukėlėjo. Daugelis žmonių, patiriančių panikos priepuolius, gali gėdytis, tačiau svarbu atsiminti, kad panikos atakos yra nelengva sveikatos būklė, kurią galima valdyti tinkamai gydant.

Kaip įvyksta panikos atakos?

Panikos atakos metu suaktyvėja natūralus organizmo kovos arba bėgimo atsakas, dėl kurio padaugėja adrenalino ir kitų streso hormonų. Tai gali sukelti įvairius fizinius simptomus, įskaitant krūtinės skausmą, drebulį, prakaitavimą ir nekontroliuojamo jaudulio jausmą. Daugelis žmonių taip pat jaučia artėjančią ataką ir atsiranda baimė, jog gali ištikti širdies priepuolis ar kita gyvybei pavojinga sveikatos būklė.

Ką daryti, jeigu panikos atakos kartojasi?

Jei patiriate panikos atakas, svarbu kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistą. Gydymo galimybės gali apimti vaistus, psichologinį gydymą arba abiejų derinį. Kognityvinė-elgesio terapija (CBT) yra ypač veiksmingas panikos atakos gydymas, nes jis gali padėti nustatyti ir pakeisti neigiamus mąstymo modelius ir elgesį, kurie gali turėti įtakos jūsų simptomams.

Kitos strategijos, kurios gali padėti valdyti panikos priepuolius, apima atsipalaidavimo metodus, tokius kaip gilus kvėpavimas ar laipsniškas raumenų atpalaidavimas, reguliari mankšta ir kofeino bei kitų stimuliatorių vengimas. Taip pat svarbu rūpintis savimi ir teikti pirmenybę streso valdymui kasdieniame gyvenime.

Mano draugui kartais prasideda panikos atakos, kaip elgtis?

Jei ištiko panikos atakos, pasistenkite išlikti ramus ir priminkite sau, kad jos praeis. Sutelkite dėmesį į savo kvėpavimą ir pabandykite jį sulėtinti giliai, lėtai kvėpuodami. Taip pat gali būti naudinga turėti patikimą draugą ar šeimos narį, kuris galėtų jums padėti ir padėti per panikos atakos epizodą.

Apibendrinant galima pasakyti, kad panikos priepuoliai gali būti sudėtinga ir bauginanti patirtis, tačiau tinkamai ir laiku pastebėjus galimus panikos atakos sukėlėjus ar veiksnius ir juos palaipsniui gydant, galima šią problema išspręsti ir tęsti gyventi ramiai, be pasikartojančių panikos atakų.