Kiekvienas naujų namų ar biuro statytojas anksčiau ar vėliau susiduria su priešgaisrinių durų klausimu. Vieni jas laiko nereikalinga prabanga, kiti – papildomu išlaidų šaltiniu, tačiau ar iš tiesų žinome, kokia yra tikroji priešgaisrinių durų vertė mūsų saugumui? Panagrinėkime šį klausimą giliau, remdamiesi faktais ir ekspertų Hiperionas.lt nuomonėmis.
Gaisrų statistika – rimtas pagrindas susimąstyti
Lietuvoje kasmet kyla tūkstančiai gaisrų, kuriuose žūsta ir nukenčia žmonės, prarandamas turtas, o kartais – viso gyvenimo santaupos. Priešgaisrinės apsaugos departamento duomenimis, daugiausia gaisrų kyla būtent gyvenamuosiuose namuose ir biuruose, kur įprastos durys tampa pavojingu silpnuoju tašku.
Įprastos vidaus durys gaisro atveju sutrinka per 5-10 minučių. Palyginti, specialios priešgaisrinės durys, priklausomai nuo jų atsparumo klasės, gali atlaikyti ugnį nuo 30 iki 90 minučių. Ši laiko skirtumas gali būti lemtingas gelbstint gyvybes.
Kaip veikia priešgaisrinės durys?
Priešgaisrinės durys – tai ne tik stipresnė konstrukcija. Tai inžinerinių sprendimų visuma, sukurta siekiant sulaikyti ugnį, dūmus ir karštį. Šios durys gaminamos iš specialių medžiagų, kurios aktyvuojasi aukštos temperatūros metu:
- Išsiplečiančios tarpinės, kurios, veikiamos karščio, padidėja iki kelių kartų ir visiškai užsandarina tarpus aplink duris
- Daugiasluoksnė konstrukcija, dažnai su mineralinės vatos ar kitos nedegios medžiagos užpildu
- Specialūs stiklai (jei durys su stiklu), kurie atlaikyti aukštą temperatūrą
- Automatinio užsidarymo mechanizmai, užtikrinantys, kad durys neliktų atviros gaisro metu
Kai kurie ekspertai priešgaisrines duris lygina su skydais, kurie padalija pastatą į atskiras zonas, apsaugodami ir žmones, ir turtą. Tai leidžia kontroliuoti gaisro plitimą ir sukuria saugesnius evakuacijos kelius.
Teisinis aspektas – ne tik rekomendacija
Daugelis nežino, kad priešgaisrinės durys daugeliu atvejų yra ne prabanga, o teisinis reikalavimas. Lietuvos Respublikos statybos techninis reglamentas apibrėžia, kokiose vietose jos privalomos:
- Laiptinėse, kurios skirtos evakuacijai
- Tarp skirtingos paskirties patalpų (pavyzdžiui, tarp sandėlio ir biuro)
- Techninėse patalpose (katilinėse, elektros skydinėse)
- Daugiabučių namų rūsiuose ir požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse
Nesilaikant šių reikalavimų, pastato savininkas rizikuoja ne tik žmonių saugumu, bet ir gali susidurti su teisinėmis pasekmėmis: baudomis, draudimo išmokų atsisakymu nelaimės atveju ir net pastato eksploatacijos apribojimais.
Ekonominis aspektas – ar verta taupyti?

Dažnas savininkas, skaičiuodamas išlaidas, pagalvoja: „gal galiu čia sutaupyti?”. Tačiau ar tikrai ekonomiška taupyti saugumo sąskaita? Pažvelkime į skaičius:
- Vidutinis priešgaisrinių durų kainų skirtumas, lyginant su įprastomis, sudaro maždaug 20-40% didesnę investiciją
- Draudimo bendrovės dažnai taiko mažesnes įmokas pastatams su tinkamai įrengtomis priešgaisrinėmis sistemomis
- Gaisro atveju kokybiškai įrengtos priešgaisrinės durys gali išsaugoti turtą, kurio vertė dešimtis ar šimtus kartų viršija durų kainą
Kai kurie specialistai pastebi, kad priešgaisrinių durų kaina pamažu mažėja, o modelių įvairovė didėja, todėl šiandien investicija į saugumą tapo labiau prieinama nei bet kada anksčiau.
Estetinis aspektas – ar tenka aukoti grožį?
Vienas dažniausių mitų, susijusių su priešgaisrinėmis durimis – įsitikinimas, kad jos būtinai turi būti nepatrauklios, masyvios ir nepritaikomos prie interjero. Tačiau šiuolaikinių technologijų dėka priešgaisrinės durys gali:
- Būti pagamintos iš įvairių medžiagų, įskaitant medį, metalą ar stiklą
- Turėti įvairius dizaino sprendimus, derantis prie skirtingų interjerų stilių
- Būti nudažytos bet kokia spalva ar turėti specialų paviršiaus apdorojimą, imituojantį įvairias faktūras
- Turėti skirtingą stiklo plotą, išlaikant priešgaisrines savybes
Šiuolaikinė rinka siūlo daugybę modelių, kurie ne tik užtikrina saugumą, bet ir papildo interjero estetiką, neišsiskiria iš bendro dizaino, o kartais tampa net akcentine detalimi.
Praktiniai patarimai renkantis priešgaisrines duris
Sprendimas įsigyti priešgaisrines duris – tik pirmasis žingsnis. Štai keletas patarimų, kurie padės pasirinkti tinkamiausią variantą:
- Apžiūrėkite sertifikatus ir atsparumo klasę (EI30, EI60, EI90), kur skaičius nurodo minučių skaičių, kurį durys gali atlaikyti gaisro sąlygomis
- Patikrinkite, ar durys turi specialias plėtimosi tarpines, kurios gaisro atveju užsandarina tarpus
- Įsitikinkite, kad durų rėmas taip pat turi priešgaisrines savybes
- Atkreipkite dėmesį į automatinio uždarymo mechanizmo patikimumą
- Pasiteiraukite apie garantijos sąlygas ir galimybę atlikti periodinę techninę priežiūrą
Profesionalūs gamintojai visuomet pasiūlys konsultaciją, kuri padės išsirinkti geriausią variantą, atitinkantį tiek jūsų saugumo, tiek estetikos poreikius.
Investicija į ramybę
Galų gale, priešgaisrinės durys – tai ne vien tik statybinis elementas ar teisinis reikalavimas. Tai investicija į jūsų, jūsų artimųjų ir turto saugumą. Statistika rodo, kad tinkamai įrengtos priešgaisrinės sistemos, kurių svarbi dalis yra būtent specializuotos durys, dramatiškai sumažina gaisro padarinius.
Įmonės, kurios specializuojasi kokybiškų priešgaisrinių durų gamyboje, ne tik siūlo produktą, bet ir prisideda prie saugesnės visuomenės kūrimo. Jų patirtis ir nuolatinis inovacijų siekis leidžia mums miegoti ramiau, žinant, kad esame apsaugoti net ir nelaimės atveju.
Taigi, ar priešgaisrinės durys yra mitas, ar būtinybė? Akivaizdu, kad tai ne tik būtinybė, bet ir protinga investicija, kurios vertė išryškėja kritiniais momentais. Galbūt verta pergalvoti požiūrį į saugumą ir pripažinti, kad kai kuriais atvejais taupymas gali kainuoti pernelyg brangiai.