Priklausomybė alkoholiui: kokias žmogaus problemas slepia?
Alkoholis dažnai tampa ne tik pasilinksminimo įrankiu, bet ir didžiule problema. Ar jau turimų problemų ,,naikinimo’’ būdu. Tačiau taip lėtai ir grėsmingai besivystanti priklausomybė alkoholiui nėra problemų sprendimo būdas, o tik jų kūrėjas. Dažnai manoma, jog vienas bokalas alaus bare kiekvieną vakarą nėra kelias į priklausomybę ir dauguma atvejų tai būna tiesa. Tačiau kuomet alkoholio yra griebiamasi bet kokioms gyvenimo problemoms spręsti – priklausomybė alkoholiui tampa ne tik pastebima, bet ir pajaučiama fiziškai.
Iš kur atsiranda alkoholizmas?
Priklausomybė alkoholiui neretai yra žmogaus būdas susitaikyti ir susigyventi su sunkiais gyvenimo etapais. Kadangi alkoholis veikia mūsų smegenis, jas ramina, slopina, padeda atsipalaiduoti, tai atrodo lyg lengvas sprendimas užmiršti problemas bent trumpam. Tačiau kai tokio sprendimo būdo yra griebiamasi visada ištikus nemalonumams – pradeda vystytis priklausomybė alkoholiui. Tokiais atvejais net neigiami išgyvenimai, kaip nemalonus pykinimas ar drebulys, neatbaido nuo tolimesnio vartojimo. Su laiku tolerancija alkoholiui padidėja ir norint patirti tą ,,malonų’’ jausmą jo reikia vis daugiau. Kai žmogus nebesugeba savęs stabdyti, kontroliuoti, gali prasidėti ir daugiau nemalonumų. Socialinis žmogaus gyvenimas prastėja, neatrandama ramybė gali privesti ir prie darbo ar draugų praradimo. Tokiu atveju žmogus, turintis priklausomybę alkoholiui, ir toliau bando gyvenimo prasmės ieškoti butelio dugne. Tačiau tai nėra išsigelbėjimas.
Suprasti ir pripažinti priklausomybę – svarbus, tačiau be galo sunkus žingsnis. Tačiau tik priėjus šią išvadą galima ieškoti tinkamos pagalbos ir grįžti į turiningą gyvenimą. Priklausomybė alkoholiui neišsivysto per dieną, tad požymius pastebėti galima dar ankstyvoje stadijoje ir bandyti jau pažaboti šią ligą tada.
Pirmieji alkoholizmo požymiai
Jeigu pastebima, jog noras vartoti alkoholį virsta labiau reikiamybe – tai pirmasis ženklas, jog priklausomybė alkoholiui pradėjo vystytis. Vis anksčiau dienos metu pradedami išgerinėjimai, gėrimas nepaisant neigiamų pojūčių, reguliarus alkoholio vartojimas, kitų sričių apleidimas dėl fiziško negalėjimo ar noro tai iškeisti į alkoholį – visa tai signalai, kurie sako, jog jau reikia specialistų pagalbos.
Priklausomybė alkoholiui pradedama mažinti nagrinėjant to priežastis su psichologu bei bandant palengvinti fizinius pojūčius nevartojant alkoholio. Medicinos psichologas ne tik padeda mažinti alkoholizmą, bet ir giliau pažvelgia į žmogų, jo jausmus bei problemas. Padeda atrasti būdų ir stiprybės susidurti su šiomis problemomis akis į akį ir jas išspręsti be pagundos alkoholiui. Fiziologinę dalį dėl to geriau veikia lazerinė terapija, kurios dėka mažėja fizinis potraukis alkoholiui bei lengvėja būsena jo nevartojant. Ir nors problemos pataisius fizinę savijautą nedingsta, sumažėjusi priklausomybė alkoholiui padeda ir į patį gyvenimą žvelgti kitaip.