Velykos ir šios šventės tradicijos iš viso pasaulio

Jei Velykas visada šventėte taip pat, gali būti sunku įsivaizduoti, kad šios šventės tradicijos kitose pasaulio šalyse skiriasi. Ir nors vakarietiškos tradicijos, tokios kaip velykinių kiaušinių puošimas ir velykinio zuikio sekimas, neabejotinai suteikia daug džiaugsmo, šios tradicijos yra tik ledkalnio viršūnė, kalbant apie skirtingus Velykų šventimo būdus visame pasaulyje.

Visame pasaulyje yra daug unikalių Velykų tradicijų – nuo religinių ritualų iki smagių ir keistų kasmetinių užsiėmimų. Sužinoti, kaip Velykas švenčia kitų kraštų žmonės, ne tik įdomu, bet tai taip pat yra ir labai geras būdas pajusti ryšį su kitomis nuo mūsų besiskiriančiomis kultūromis ir bendruomenėmis.

Spalvingų lauko kilimų kūrimas

Gvatemalos pietuose esanti Antigva visą Didžiąją savaitę gatves dengia spalvingais kilimais, besiruošiant Didžiojo penktadienio procesijai. Ilgi kilimai gaminami iš gėlių, spalvotų pjuvenų, vaisių, daržovių ir smėlio. Juose dažnai vaizduojami juos gaminantiems menininkams svarbūs siužetai – nuo religijos iki majų tradicijų, gamtos ir Gvatemalos istorijos. Kai kurie iš jų yra net pusės mylios ilgio. Menininkai naudoja trafaretus, kadangi jie turi tik 24 valandas, kad sukurtų savo meno kūrinius dieną prieš Didžiojo penktadienio procesiją.

Fejerverkai

Florencijoje (Italija) vietiniai gyventojai švenčia 350 metų senumo Velykų tradiciją, vadinamą Scoppio del Carro, arba „vežimo sprogimu“. Spalvingais XV a. kostiumais apsirengę žmonės miesto gatvėmis lydi puošnų vežimą su fejerverkais ir sustoja prie Duomo katedros. Tuomet Florencijos arkivyskupas per Velykų mišias uždega degtuką, kurio liepsna pasiekia vežimą ir sukelia gyvą fejerverkų šou. Šio papročio prasmė siekia Pirmąjį kryžiaus žygį ir juo siekiama užtikrinti gerą derlių.

Skraidantys aitvarai

Velykos Bermuduose švenčiamos savaitgalį. Šventė prasideda Didžiojo penktadienio aitvarų švente, kuria mėgaujasi tiek vietiniai gyventojai, tiek turistai. Kartu švęsti norintys žmonės atvyksta į Pasagos įlankos (angl. Horseshoe Bay) paplūdimį, kuriame į dangų leidžia savo pačių pagamintus aitvarus, dažnai su drąsiais, ryškiaspalviais, geometriniais raštais.

Nors bermudiečiai gamina įvairių formų ir dydžių aitvarus, dauguma jų yra šešiakampiai arba aštuonkampiai, o jų konstrukcijai naudojama kryžminė dalis. Varžomasi keliose kategorijose, įskaitant geriausio tradicinio Bermudų aitvaro, novatoriškiausio dizaino ir kitas. Pasakojama, kad vietos sekmadieninės mokyklos mokytojas, aiškindamas apie Kristaus žengimą į dangų, paleido Jėzų primenantį aitvarą, kad mokiniams būtų lengviau suprasti jo pasakojimą. Taigi, taip ir gimė ši tradicija.

Visą savaitgalį žmonės taip pat valgo menkes ir tradicines karštas bandeles. O Velykų sekmadienį bermudiečiai dalyvauja saulėtekio pamaldose, kurios vyksta įvairiuose salos paplūdimiuose.

Milžiniško omleto valgymas

Jei Velykų pirmadienį lankysitės pietų Prancūzijos miestelyje Haux, nepamirškite šakutės. Kasmet pagrindinėje miestelio aikštėje patiekiamas milžiniškas omletas. Šiam omletui pagaminti sunaudojama daugiau nei 15 000 kiaušinių, todėl juo pamaitinama iki 1 000 žmonių. Legenda pasakoja, kad Napoleonas ir jo kariuomenė, keliaudami per pietų Prancūziją, sustojo mažame miestelyje ir valgė omletą. Napoleonui jis taip patiko, kad jis liepė miestelio gyventojams surinkti kiaušinius ir kitą dieną pagaminti milžinišką omletą visai jo armijai.

Persirengimas kostiumais

Suomijoje maži vaikai, ypač mergaitės, tradiciškai persirengia velykinėmis raganomis, dėvi spalvingus drabužius, ant skruostų dažo strazdanas. Verbų sekmadienį Rytų Suomijoje ir Didįjį šeštadienį Vakarų Suomijoje mažosios raganos eina nuo durų prie durų su spalvotomis plunksnomis ir krepiniu popieriumi papuoštomis gluosnio šakelių puokštėmis. Kad išvytų piktąsias dvasias, skaitomas eiliuotas palaiminimas, o vaikai už tai dažnai gauna šokoladinį kiaušinį.

Didįjį ketvirtadienį Ispanijos viduramžių Vergeso miestelyje šokamas tradicinis mirties šokis (dansa de la mort). Kad suvaidintų Pasijos scenas, visi apsirengia skeletų kostiumais ir žygiuoja gatvėmis. Procesija baigiasi gąsdinančiais skeletais, nešančiais dėžes su pelenais. Makabriškas šokis prasideda vidurnaktį ir tęsiasi tris valandas iki ankstyvo ryto.