Kraujo tyrimai: lipidogramos testas

Tikriausiai daugelis žino, kad cholesterolio norma organizme yra svarbi tinkamam širdies ir kraujagyslių funkcionavimui, o pastarojo perteklius gali sukelti tokias ligas, kaip insultas, infarktas, ir t.t.. Norint jų išvengti reikia pamatuoti cholesterolio kiekį kraujyje ir dažniausiai to pasėkoje atliekamas vienas iš paprasčiausių kraujo testų.

Tokį testą galima atlikti beveik visur, kur yra daromi kraujo tyrimai, tai yra ligoninėje, klinikoje ar net pas šeimos daktarą. Slaugė ar laboratorijos darbuotojas su maža adatėle paima kraujo mėginį iš piršto. Aišku, kad čia galima naudoti specialią adatą, kuri yra įsmeigiama į veną, tačiau tokie atvejai nėra labai dažnai pasitaikantys praktikoje. Kadangi tokie tyrimai nėra labai sudėtingi ir nereikalauja didesnio pasiruošimo, tiek iš gydytojo, tiek iš paciento pusės, tai juos galima atlikti praktiškai bet kuriuo dienos metu. Sveikatos priežiūros specialistai juos naudoja:

  • Cholesterolio lygio stebėsenai, tai yra pamatuoti ar jis yra normalus ar viršija normą;
  • Patikrinti jo kiekį kraujyje jeigu praėjusio tyrimo metu jis buvo ženkliai viršytas ir sukėlė pavojų paciento sveikatai;
  • Stebėti kūno reakciją į anksčiau pritaikytą gydymą, vaistus ir t.t.;
  • Diagnozuoti galimas širdies ligas.

Tokie kraujo tyrimai yra rekomenduojami tiems, kurie patenka į rizikos faktorius, kurie dažniausiai yra susiję su amžiumi. Pavyzdžiui, vyresniems nei 45-erių metų amžiaus vyrams, bei moterims virš 50-ies, rūkantiems, susiduriantiems su nutukimu, fiziškai neaktyviems, sergantiems cukriniu diabetu ar turintiems aukštą kraujospūdžio lygį asmenims. Taip pat, apie tokius testus reikėtų pagalvoti tiems, kurių artimieji sirgo širdies ligomis, ypač jeigu jiems tai pasireiškė dar jaunystėje. Net ir vaikai gali turėti didelį cholesterolio kiekį, tačiau pastarojo problemos yra susijusios nebent su paveldimumu, netinkama mityba bei nutukimu. Dažniausiai tokie atvejai pasitvirtina tik tada, kai jų tėvai ar kiti artimieji buvo susidūrę su kraujo problemomis.

Po atlikto tyrimo gydytojas pasakys, kokia tikimybė, atsižvelgiant į rezultatus, susirgti širdies ligomis. Jeigu ji didelė, tai greičiausiai iš pradžių bus rekomenduojama keisti gyvensenos įpročius ar net vartoti papildomus medicininius preparatus.

Daugiau apie šiuos tyrimus galima sužinoti čia: https://www.testamide.lt