Investavimas: Nuo ko priklauso naftos kaina?

Pirmas dalykas, kuris ateina į galvą, kai galvojame apie naftos kainas, paprastai yra OPEC kartelis. Tačiau, be OPEC, yra daug kitų veiksnių, darančių įtaką naftos kainoms. Šiame straipsnyje apžvelgsime svarbiausius veiksnius, darančius įtaką naftos kainoms.

Tai ir nuo ko priklauso tos kainos?!

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių naftos kainas, yra pasaulinė naftos paklausa. Kai pasaulio ekonomikai sekasi gerai, naftos paklausa didėja, todėl didėja ir kainos. Tačiau kai pasaulio ekonomika patiria sunkumų, paklausa mažėja ir naftos kaina krinta.

Kitas svarbus veiksnys, darantis įtaką naftos kainoms, yra geopolitinis nestabilumas naftą išgaunančiose šalyse. Kai naftą išgaunančioje šalyje kyla neramumų, gali sutrikti gavyba ir padidėti kainos. Tai galime puikiai matyti šiomis dienomis, kuomet turime Rusijos invaziją į Ukrainą ir pasaulines sankcijas, kurios beabejo įtakoja tiek infliaciją, tiek žaliavų kainas.

Nepamirškime naftos kainoms įtakos gali turėti ir klimatas. Jei vietovėje, kurioje išgaunama nafta, siaučia uraganas ar kyla kitos nepalankios oro sąlygos, gali sutrikti naftos gavyba ir pakilti kainos.

Visi šie ir daugelis kitų veiksnių daro įtaką naftos kainai. Todėl kitą kartą, kai pildysitės degalų baką, nepamirškite, kad yra daug dalykų, darančių įtaką kainai, kurią mokate degalinei, tai nėra vien degalinių maržos klausimas.

Investavimas į naftą. Ar tai įmanoma?

Pastaruoju metu sumažėjus naftos kainoms, daugelis investuotojų svarsto, ar vis dar verta investuoti į naftą. Nors bet kokia investicija visada susijusi su rizika, taip pat yra keletas dalykų, į kuriuos reikia atsižvelgti ir dėl kurių investavimas į naftą gali būti gera idėja.

Pirmiausia svarbu prisiminti, kad naftos kaina yra  veikiama  ne tik minėti veiksniai, bet ir spekuliacijos. Tai reiškia, kad naftos kaina gali labai greitai pakilti arba sumažėti, o tai gali būti sunku numatyti. Tačiau ilguoju laikotarpiu naftos kaina turi tendenciją didėti.

Kita priežastis, kodėl investuoti į naftą gali būti gera idėja, yra ta, kad ji yra ribotas išteklius. Tai reiškia, kad tam tikru metu ateityje naftos kainos greičiausiai padidės, nes jos pasiūla taps vis labiau ribota.

Investuoti į naftą gali būti rizikinga, tačiau jei atliksite tyrimus ir investuosite atidžiai, tai gali būti labai pelninga investicija.